Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

podwójna kradzież


Skradziony rower bądź samochód niespodziewanie wraca do właściciela.

Na początku tego roku usłyszałam od koleżanki z pracy opowieść, której bohaterką rzekomo była jej znajoma. Historia miała się wydarzyć w Poznaniu, w ubiegłym roku. Otóż owa znajoma pewnego razu zostawiła rower między drzwiami od domofonu a wewnętrznymi drzwiami prowadzącymi na klatkę schodową. Niestety, rower ukradziono. Jakie było zdziwienie bohaterki opowieści, gdy dwa, trzy dni później rower został odstawiony z powrotem. Do roweru przyczepiona była kartka z przeprosinami, ktoś tłumaczył się, dlaczego „pożyczył” sobie rower (chodziło o jakieś nagłe wydarzenie życiowe). Jako zadośćuczynienie załączono dwa bilety do kina. Uradowana znajoma koleżanki skorzystała z biletów. Gdy wróciła z kina, zastała swoje mieszkanie… zupełnie opróżnione. Złodzieje, wiedząc o nieobecności właścicielki, spokojnie wynieśli wszystko z mieszkania! [1]

Historyjka pokazała się też w serwisie internetowym YAFUD.pl jesienią ubiegłego roku (YAFUD.pl to takie wysypisko rzekomo autentycznych pechowych zdarzeń). Wersja z YAFUD.pl jest bardzo podobna do przytoczonej wyżej (kradzież roweru, bilety do kina), tyle że głównym bohaterem był mężczyzna, historia była opowiedziana w pierwszej osobie (!) [2].

seriale, seriale

Opowiastka wzięła się prawdopodobnie nie z życia, lecz z pseudodokumentalnego serialu „Dlaczego ja?” emitowanego przez TV Polsat. Bohaterami 41. odcinka tego serialu (według serwisu filmweb.pl nakręcono go w 2010 roku [3]) jest młode małżeństwo Lizy (!) i Filipa Gerlachów. Pewnego dnia ktoś kradnie rower Lizy zostawiony przed domem. Ku zaskoczeniu okradzionej rower po dwóch dniach znów jest na swoim miejscu, do roweru dołączono kartkę: „Bardzo mi przykro, że sobie pożyczałam Pani rower. Bardzo pilnie go potrzebowałam. Proszę mi wybaczyć.” Przeprosinom towarzyszyły dwa bilety na koncert Lionela Richiego. Para bardzo chętnie skorzystała z biletów, tym bardziej, że Liza była fanką Richiego. Niestety, po powrocie z koncertu Gerlachowie odkrywają, że w czasie gdy dobrze bawili się na koncercie, złodzieje włamali się do ich domu i wynieśli wszystkie cenne przedmioty [4].

Tak właśnie zaczął się ten odcinek, później akcja toczy się według typowych serialowych schematów (mściwa kochanka, dziecko odnalezione po latach itd.).

Motyw podwójnej kradzieży został wykorzystany w 40. odcinku serialu komediowego „Niania” (odcinek wyprodukowano w 2006 roku). Tym razem zamiast roweru ukradziono… fragment oryginalnego listu Adama Mickiewicza. Jako zadośćuczynienie bohaterowie otrzymują bilety na… „Dziady” [5].

Polska „Niania” to przerysowana przez kalkę kopia amerykańskiego sitcomu The Nanny. Również wspomniany odcinek został skopiowany z amerykańskiego oryginału (po raz pierwszy emitowanego w 1995 roku). Rzecz jasna, nie chodziło tam o Adama Mickiewicza i „Dziady”… [6]

z powrotem do legendy

Jednak to nie polscy (ani amerykańscy) scenarzyści wymyślili motyw podwójnej kradzieży. Wcześniej znana była bardzo podobna legenda, tyle że z samochodem zamiast roweru, w Polsce — również. W artykule zamieszczonym w styczniu 2005 roku w „Życiu Warszawy” odnajdujemy następującą wzmiankę:

[…] Przed laty w Warszawie ukradziono nowe auto średniej klasy. Minęło kilka dni i pojazd znalazł się pod domem właściciela. Zatankowany z kartką w środku — „przepraszam musiałem pożyczyć samochód w pilnej sprawie”.

Do kartki dołączone były dwa bilety do teatru dla okradzionego i jego małżonki. Zadowoleni właściciele auta wybrali się na przedstawienie. Gdy wrócili, okazało się, że złodzieje dokładnie okradli ich mieszkanie. [7]

Dwa lata później podobną historię przytoczył ktoś na pewnym internetowym forum dyskusyjnym (głównym bohaterem był kolega znajomego kumpla!) [8].

Legenda ma międzynarodowy zasięg (od Skandynawii i Niemiec po Australię) już od wczesnych lat siedemdziesiątych [9] [10]. Globalna legenda występuję w dwóch wariantach, jeden (z samochodem) już poznaliśmy. W drugim wariancie złodziej za pierwszym razem kradnie bohaterce torebkę przez otwór pod ścianką oddzielającą kabiny we WC w dużym sklepie. Kilka godzin później kobieta odbiera telefon ze sklepu — odnaleziono jej torebkę. Jednak kiedy bohaterka udaje się do sklepu, okazuje się, że nikt stamtąd wcale do niej nie dzwonił. Kobieta wraca do domu i zastaje swoje mieszkanie splądrowane, złodzieje pod jej nieobecność, weszli — wykorzystując klucze z torebki — do mieszkania i je okradli. [9].

początki legendy

Według amerykańskiego serwisu Snopes.com legenda powstała w połowie lat 50 [6]. Być może wyewoluowała ona z wcześniejszej opowieści, w której bohaterowie niespodziewanie (w przeciwieństwie do powyżej przytaczanych wersji nic im wcześniej nie ukradziono!) otrzymują pocztą bilety na przedstawienie. Nic nie przeczuwając, korzystają z zaproszenia od tajemniczego darczyńcy. Gdy wracają, okazuje się, że złodzieje w czasie przedstawienia włamali się do ich domu [6].

przypisy

[1] J.K., spisane 13 czerwca 2012

[2] 13 października 2010, http://www.yafud.pl/10450/, data dostępu: 16 czerwca 2012

[3] http://www.filmweb.pl/serial/Dlaczego+ja-2010-563119/episodes, data dostępu: 16 czerwca 2012

[4] https://www.youtube.com/watch?v=gLba-kGaNRg

[5] „Niania”, filmpolski.pl, http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/1215818_4, data dostępu: 16 czerwca 2012

[6] The Ticket Taker, Snopes.com, http://www.snopes.com/autos/theft/tickets.asp, data dostępu: 16 czerwca 2012

[7] Święty Mikołaj kradnie i oddaje, „Życie Warszawy”, 10 stycznia 2005, http://www.zw.com.pl/artykul/132197.html?print=tak, data dostępu: 16 czerwca 2012

[8] wypowiedź internautki „ania” na forum emito.net w wątku ukradziono mi dzis samochod ;(, http://www.emito.net/spolecznosc/fora_tematyczne/motoryzacja/ukradziono_mi_dzis_samochod_233824#comment-1031115, data dostępu: 16 czerwca 2012

[9] Jan Harold Brunvand, Encyclopedia of Urban Legends, hasło The Double Theft, W.W. Norton & Company, New York, London, 2002, s. 123

[10] Rolf Wilhelm Brednich, Die Spinne in der Yucca-Palme. Sagenhafte Geschichten von heute, Verlag C.H.Beck, München, 2007, s. 62, 63

Ostatnio sąsiadka

Ostatnio sąsiadka opowiadała podobną historię, która miała się wydarzyć w małej miejscowości w okolicach Bielska-Białej.
Różnice z historią z Poznania:
- dom jednorodzinny zamiast bloku
- rower został ukradziony nie w celu pożyczenia, ale dlatego że złodzieje niby myśleli, że to ich rower, który został ukradziony wcześniej.
- Zwrot miał nastąpić po zgłoszeniu sprawy na policję - niby ze strachu, a bilety miały być oprócz przeprosin formą prośby o anulowanie sprawy na policji

Kradzież, nie kradzież?

To było ze cztery lata temu. Przyjechałem rowerem na zajęcia do ośrodka. /jestem instruktorem./ Brama zamknięta "na domofon". Po trzech godzinach zajęć wyglądam na klatkę schodową - rowera niet!
Historia, jakich wiele w tym kraju. Potem policja, itp, i komentarz pana policjanta. "Jest ciepło, pogoda, pewnie ktoś nie miał jak dojechać na żwirownię, więc sobie wziął. A potem wyrzuci pewnie w krzaki...
Miał rację. Pomylił się na szczęście tylko w jednym. Po czterech dniach... rower stał w tym samym miejscu, z którego zginał. Pewnie nie chcieli go w lombardzie. BILETÓW DO KINA JEDNAKOWOŻ NIE BYŁO. A to dlatego, że historia jest prawdziwa. A te bilety to te "legendarne" ozdobniki. Cześć. Piotr D.

Ta sama historia

Ta sama historia (oczywiście w innych realiach) była opisana w pierwszym tomie trylogii 'Achaja' Ziemiańskiego.

dlaczego ja

Serial "Dlaczego ja?" jest jak się zdaje adresowany do inteligentnych inaczej. http://w176.wrzuta.pl/film/03gxQ36H1Zh/serial_dla_idiotow_dlaczego_ja_im...

na temat serialu

inspiracje artystyczne

Bilety do teatru, w celu wywabienia mieszkańców budynku na który skok planują złodzieje, występują w powieści "Niesamowity Dwór" (seria "Pan Samochodzik"), podobny trochę wątek widać też w filmie "Brunet wieczorową porą".

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design