Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

Dolores Miednica


Istnieje kobieta nazywająca się Dolores Miednica.

[…] „Dolores Miednica” — tyle już osób opowiadało mi, że w klasie obok była taka dziewczynka, że czyjaś mama-nauczycielka miała taką uczennicę, że lekarz-pediatra kiedyś konsultował tę dziewczynkę, że koleżanka-pracownica urzędu kiedyś załatwiała taką interesantkę itd. [1]

Rzeczywiście Dolores Miednica to dyżurny przykład niefortunnego połączenia imienia i nazwiska, często podawany na rozmaitych internetowych forach dyskusyjnych [2]. Czy osoba o takim imieniu i nazwisku rzeczywiście istnieje? Raczej nie — nazwisko Miednica nie pojawia się w ogóle w spisie wszystkich polskich nazwisk zarejestrowanych w systemie PESEL (stan na początek lat 90. ubiegłego wieku) [3]. W dalszym ciągu zakładam, że ten znaleziony w internecie spis jest autentyczny i pełny — nie udało mi się znaleźć nic podejrzanego w tej liście, liczby osób podanych przy nazwiskach sumują się z grubsza do populacji naszego kraju, sprawdziłem też kilkanaście znanych mi rzadkich nazwisk.

Dla pewności poszukałem jeszcze w internecie jakichkolwiek osób o nazwisku Miednica, nic nie znalazłem — oprócz kilku kont na Facebooku, trudno powiedzieć, czy to konta prawdziwe, czy fikcyjne [4].

Za istnieniem Dolores Miednicy przemawiają natomiast wypowiedzi internautów odnoszące się do odcinka programu „Rozmowy w toku” zatytułowanego „Nazwiska się nie wybiera” [5]. Z niektórych spośród tych wypowiedzi wynika, że pani Miednica pojawiła się w tym programie [6]. Niestety nie udało się mi odnaleźć archiwalnego nagrania tego programu (miał być rzekomo wyemitowany 19 grudnia 2005 r. [5]), być może po prostu Miednica Dolores pojawiła się nie we własnej osobie, lecz tylko jako przykład nietypowego imienia i nazwiska…

Jeśli Dolores Miednica nie istnieje, to skąd się wzięła? Nie mam pojęcia, najstarsze internetowe odniesienie do tego nazwiska, jakie udało mi się odnaleźć, pochodzi z 2000 roku [7].

„śmieszne” nazwiska

Zasady dobrego wychowania zabraniają śmiać się z nazwisk. Nie jest to przeszkodą dla internetowego folkloru — na forach dyskusyjnych krążą, rozprzestrzeniane na zasadzie „wytnij i wklej”, listy „śmiesznych” nazwisk. Najpopularniejsza zawiera ponad dwieście nazwisk, na pozycji 141. figuruje znana nam już Dolores Miednica. Lista ta przez lata się powiększała (najstarsza wersja, jaką udało się wyszukać, zawierała 79 nazwisk), kolejni internauci dodawali nowe wpisy, czasami odnoszące się do rzeczywistych osób, czasami wyssane z palca. Spośród 226 nazwisk wyliczonych w najświeższej wersji listy 44 nazwisk nie odnajdziemy w spisie polskich nazwisk, chodzi na przykład o nazwiska (podaję mniej obsceniczne) Plemniczek, Orgazm, Siusiak, Siostrzeniec-Gwałt. Wśród tych, jak wydaje się, wymyślonych nazwisk odnajdziemy też Jana Archeminiwiriłokotoczerepepenczewiczakowskiego. Miało to być niby najdłuższe polskie nazwisko. W rzeczywistości wśród obywateli RP najdłuższym może pochwalić się pan (pani?) Engelbrechtslehner (18 liter) — nie liczę tutaj nazwisk wieloczłonowych. Wśród rdzennie polskich (a przynajmniej słowiańskich) nazwisk odnajdziemy kilka siedemnastoliterowców, np. Czerlunczakiewicz, Żołnierczakiewicz, Błagowieszczeński, Konstantynopolski, Pieriepieliczenko.

Najciekawsze zostawiłem na koniec, na liście pochodzącej z systemu PESEL widnieje dłuższe nazwisko, tyle że obecnie nie posługuje się nim żaden nasz rodak. Nic dziwnego, bo brzmi ono… Cichowszędzieszybkodajka. Życie zawsze przebije fikcję!

podobne legendy

przypisy

[1] M.K., mejl z 15 lipca 2011

[2] np. wypowiedź internautki „pluszaczak” na Forum dziecko-info.rodzice.pl w wątku synchronizacja imienia z nazwiskiem.., 9 września 2003, http://dziecko-info.rodzice.pl/archive/index.php/t-103364.html, data dostępu: 17 lipca 2011

[3] Najpopularniejsze nazwiska w Polsce, http://futrega.org/etc/nazwiska.html, data dostępu: 17 lipca 2011

[4] data dostępu: 20 lipca 2011

[5] wątek "Nazwiska sie nie wybiera" @ Rozmowy w toku TVN na forum Counter-Strike.pl, 20 grudnia 2005, http://board.counter-strike.pl/viewtopic.php?t=22532, data dostępu: 20 lipca 2011

[6] wypowiedź internautki „bialamasajka” w wątku Problematyczne imię, na forum eBobas.pl, 23 marca 2011, http://ebobas.pl/forum/read.php?35,433974, data dostępu: 20 lipca 2011

[7] wypowiedź internauty „ted” w wątku Wesole nazwiska na grupie dyskusyjnej pl.listserv.chomor-l, 21 lipca 2011, https://groups.google.com/group/pl.listserv.chomor-l/browse_thread/thread/8011afb79b754cb3/7140b87202c96780, data dostępu: 20 lipca 2011

Dolores M.

Znałem osobę zwącą się Inez Rosół, słyszałem o p.Hamlecie Gućko, oraz o panu Przychójcu, który po ślubie przyjął nazwisko żony.Cóż nazwisk się nie wybiera, ale można się zastanowić nad imieniem nadawanym dziecku. Aby zestawione z nazwiskiem jakoś brzmiało.

Słyszałem o dziewczynie o

Słyszałem o dziewczynie o nazisku Karton która wyszła za chłopaka o nazwisku Pudło. Nie wiem czy to prawda czy tylko legenda.

a ja mam koleżankę, która

a ja mam koleżankę, która nazywała się Kloc. Nie podobało jej się to i zmieniła na nazwisko panieńskie matki - Belka. :-)

Nazwiska miesięcy

Pani Styczeń powiedziała mi niedawno, że jej brat się zaręczył z... panią Luty. ;-)
A zaczęłyśmy o tym rozmawiać, bo się roześmiałam, że dopiero co chwilę wcześniej panią Grudzień spotkałam. ;-)
Ponoć nazwiska od dni lub miesięcy nadawano podrzutkom/znajdom; ciekawe, czy to prawda.

Moja nauczycielka w

Moja nauczycielka w gimnazium miała na nazwisko Dorota Grudzień xDDD .

Pracuję w szkole średniej

Pracuję w szkole średniej przy rekrutacji, co roku przez moje ręce przechodzi do sześciuset podań kandydatów. Nazwisk oczywiście nie podam, ale wierzcie mi, fantazja rodziców nie ma granic. Chodzi mi tu o łączenie szlachetnych i obco brzmiących imion w rodzaju Symplicjusz, Justyn, Klaudia, Sonia, Andżelika z nazwiskami będącymi rzeczownikami pospolitymi w rodzaju Makrela, Korytko, Robak.

Chanel, chanel...

Swego czasu natknęłam się w sieci na dość zabawną historię z USC, gdy pewna para zdecydowała się nadać swojej pociesze imię "Chanel Kuba" ^_^. Po proteście urzędniczki, że nie może zarejestrować drugiego imienia "Kuba" dla dziewczynki, zdenerwowana matka (po sugestii ojca) zmieniła je na "Barbara".

[Urzędniczka]: Dobrze. Nazwisko po matce czy ojcu?
[Matka]: Po mnie. Kowalska.
(...)/Urzędniczka wypełnia, gdy po chwili:/
[Matka] Pani czeka. Po nim.
[Urzędniczka] Pana nazwisko?
[Matka] Kijek. Padła odpowiedź.
W tym momencie o mało z krzesła nie spadłam. (...) Po naszym wspaniałym kraju chodzi już zapewne Chanel Barbara Kijek. (nazwisko zmienione ale brzmiące podobnie) Życzę biedactwu szczęścia z rodzicami.

Całość historii na http://piekielni.pl/13619 :-)

Rada Języka Polskiego

Rada Języka Polskiego udzieliła kilkuset opinii w tych sprawach. (http://www.rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=76:o...) Jest co poczytać - jakie imiona potrafią wymyślać rodzice dla dzieci. Najbardziej rozbawił mnie Montezuma Malinowski.
Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 29 września 1986 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego – "Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka." Są tacy którzy uważają iż ta ustawa ogranicza naszą wolność... (np. osobliwy komentarz jakiegoś "Prawnika" http://www.iurista.net/2009/05/jak-masz-na-imie/) No tak, jeśli ktoś zechce sie nazwać np. Dravi Mokpoko Togo (na pamiątkę Murzyna Jumbo z Cafe Pod Minogą) to furda wszystkie urzędy i ustawy.

Dziwne nazwiska

Kiedyś p.Ewa Drzyzga przedstawiała w swoim programie ludzi,którzy nosili dziwne nazwiska a którzy z humorem opowiadali o ich pochodzeniu czy o zdarzeniach z nimi związanych. Była tam pani Maja Pszczółka, pani Cipa, /w jakiejś gwarze słowo to oznacza kurę/ oraz opowiadał o sobie pan "CYPS albo ZYPS". W brzmieniu tak, jak leci i w pisowni też. Laureat pierwszej nagrody w konkursie na najdziwniejsze polskie nazwisko organizowanym gdzieś w Poznaniu czy Wrocławiu. Szczegółów nie pamiętam. Pozdrawiam. Atrapowiec 06.

Dolores Miednica

Pamiętam ten program. Pani Maja Pszczółka opowiadała, że będąc dzieckiem poparzyła się bodaj gorącą kawą czy herbatą i dyspozytorka z pogotowia nie chciała wysłać karetki do pszczółki Mai... A o Dolores Miednicy powiedział pan z widowni. Ponoć znał ją osobiście i przesłał pozdrowienia.

Dziękuję za informacje!

Dziękuję za informacje!

DOLORES MIEDNICA - to osoba,

DOLORES MIEDNICA - to osoba, która występowała w szansie na sukces prowadzonej przez Wojciecha Manna. Proszę poszukać w .

Na forum Gazety Wyborczej

Na forum Gazety Wyborczej ktoś twierdził, że poznał panią Dolores Miednicę będącą Meksykanką o polskich korzeniach:
http://forum.gazeta.pl/forum/w,384,116621478,127876320,Re_Jerry_Lopata.h...

Moja matematyczka z liceum

Moja matematyczka z liceum opowiadała, że chodziła do szkoły/studiowała z Dolores Miednicą.

Pani matematyczka to jaki

Pani matematyczka to jaki mniej więcej rocznik?

Obstawiam lata 70.

Obstawiam lata 70.

A, to przepraszam - tak

A, to przepraszam - tak daleko na tej stronce nie zaleciałam :) P.S. Gratuluję pomysłu na stronę i wykonania.

Ja sto razy słyszałam

Ja sto razy słyszałam historię ludzi znających dziewczynę (moja siostra też zarzekała się, że ją zna), która miała na nazwisko Ruchała i wyszła za chłopaka o nazwisku Bosko i ustawiła sobie nazwisko dwuczłonowe. Oczywiście na kilometr widać, że to wyssane z palca, ale liczba ludzi przysięgających, że oni istnieją mną wstrząsnęła.

Pani w mojej agencji

Pani w mojej agencji pocztowej miała na nazwisko Patelnia, a imię tez meksykanskie, ale nie chce podawać, bo kobieta naprawdę istnieje i może jej byc głupio. Podbijała pieczatkę na fakturach, więc wiem na 100%.

Sucha Kiełbasa

To akurat nie jest fake. Mój kolega z klasy ma na nazwisko Suchodolski, bo takie nazwisko po żonie przejął jego tata, który wcześniej nazywał się Kiełbasa. Sucha Kiełbasa ;>

Inna anegdota o nazwisku

Inna anegdota o nazwisku - też rzekomo oczywiście autentyk. Trudno ją chyba nazwać miejską legendą, bo słyszałem ją tylko jeden raz, nie ma jej też chyba w sieci - przynajmniej dotyczącej tego nazwiska. Może więc to prawda?

Podobno na pewnym wydziale studenci mieli ćwiczenia z doktorem, który nie sprawdzał obecności, tylko puszczał listę po sali, żeby studenci sami się wpisywali, a on z tego miał ułożyć listę uczęszczających studentów. A studenci jak to studenci... Lista wracała do doktora zawierając oprócz nazwisk obecnych także Napoleonów, Sherlocków Holmesów itp. Na koniec semestru doktor czyta kto zaliczył zajęcia.

Gdy już skończył, jeden ze studentów podnosi nieśmiało rękę i mówi:
- Przepraszam, ale pan doktor mnie nie wyczytał.
- A jak pan się nazywa?
- Gerwazy Trąbka.

Doktor uznał to nazwisko za powtarzający się dowcip i nie umieścił na liście.

Nie wszytskie nazwiska w bazie

W przypisie numer 3 podany jest link do "wszystkich" najpopularniejszych nazwisk w Polsce, z ciekawości chciałam wyszukać (ctrl+f) nazwisko przyjaciela i nie ma takiego w bazie, a znam co najmniej 5 osób o tym nazwisku, w tym ludzi już wiekowych, także chyba sęk w tym, że to baza 20,000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce a nie wszystkich występujących, a co za tym idzie nazwisko Miednica może być jednak prawdziwe, oczywiście nie mam tu na myśli prawdziwości istnienia Dolores Mienicy:)

Na samym dole tej strony

Na samym dole tej strony jest link do pełnej wersji.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design