Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

skąd przybywacie błędni rycerze?


Spóźnieni pracownicy PGR-u przybywają do teatru.

Na forum atrapy.net szuszu zechciała podzielić się następującą opowieścią [1]:

W dzieciństwie słyszałam, jak tata opowiadał historię, mocno zakorzenioną w PRL-u:

W owych latach dość często organizowano wycieczki zakładowe, aby szerzyć kulturę i oświatę wśród ludu pracującego. Kultura jednak schodziła na dalszy plan, a pamiątkami z wycieczek stawały się głównie nabyte promile…

Tata, z kolegami z pracy, został wydelegowany do Warszawy, a atrakcją wieczoru miał być teatralny spektakl. Do wieczora połowa pracowników zdążyła się „pogubić”.Spektakl trwał w najlepsze, gdy otworzyły się drzwi i na salę zaczęli wchodzić mocno zawiani koledzy taty.

Aktor ze sceny wygłosił kwestię:

- Skąd przybywacie błędni rycerze?

Na co jeden z przybyłych, wyciągając rękę do góry, krzyknął:

- SKR Wyszatyce!

Widzowie tarzali się ze śmiechu, a aktor zwyczajnie zgłupiał…

Opowieść zawsze powodowała spore rozbawienie – tym bardziej, że wybitne zdolności aktorskie miały należeć, do najlepszego kolegi taty, którego wszyscy doskonale znaliśmy.

Po wielu latach opowiedziałam tę historię przyjaciółce. Ona zrewanżowała się opowieścią z odrobinę innym zakończeniem – SKR Świedziebnia. Naturalnie jej rodzice też byli świadkami zdarzenia. Serce nam pękło…

Rzeczywiście, ta żartobliwa opowieść jest (czy może raczej — była) dość popularna, nazwy wsi, z której pochodzą „błędni rycerze”, pojawiają się różne: PGR Kłusowo [2], PGR Liszczanka [3], SKR Wyszatyce [4] „SKR-y Ryczywół” [5], PGR Radogoszcz [6] (zapewne jest to po prostu okoliczna wieś dla bieżącego opowiadacza historyjki).

Czasami pojawia się tytuł sztuki granej pamiętnego wieczoru, np. Wesele Wyspiańskiego bądź Odprawa posłów greckich Kochanowskiego [6]. Nie muszę dodawać, że w żadnym z dramatów nie odnajdziemy przytaczanej w opowieści kwestii (ani nawet podobnej) .

Mogłoby się wydawać, że historyjka należy do przeszłości, w końcu nie ma już PGR-ów ani przymusowego „odchamiania”. Fabułka jest jednak na tyle atrakcyjna, że bywa dalej opowiadana, tym razem jako szkolna anegdota:

W podstawówce nasza szkoła zorganizowała wycieczkę do teatru czy do operetki, no i jak to bywa spóźniliśmy się na początek przedstawienia.

Wchodzimy do teatru, panie bileterki pomagają nas usadowić, przedstawienie trwa w najlepsze wtem ze sceny, aktor przebrany za rycerza odzywa się:

- Skąd przybywacie błędni rycerze ?

- My z Chodowa, samochód nam się popsuł po drodze, prosze pana... - odpowiedział mój kolego.

[...] [7]

przypisy

[1] http://atrapa.net/node/2869

[2] http://atrapa.net/node/2869#comment-12516

[3] http://atrapa.net/node/2869#comment-12446

[4] wypowiedź internauty „matejm” na Forum Przemyśl24 otwierająca wątek (:Nie stworzone historie:), 3 kwietnia 2006, [http://forum.przemysl24.pl/showthread.php?t=1090], data dostępu: 11 grudnia 2010

[5] wypowiedź internautki Pokakulka otwierająca wątek SKR 3 stycznia 2005, http://www.joemonster.org/phorum/read.php?f=30&i=357627&t=357627, data dostępu: 11 grudnia 2010

[6] J. Bolesławiecki, Odprawa posłów greckich http://www.bolec.info/index.php?op=pages&page=367, data dostępu: 11 grudnia 2010

[7] wypowiedź internauty Pancerny otwierająca wątek Gafy na forum historicus.pl, 4 Październik 2009, http://forum.historicus.pl/viewtopic.php?p=48455, data dostępu: 11 grudnia 2010

Ej mam dziadków w

Ej mam dziadków w świedziebni sam się tam wychowałem

Słyszałem tę historię w

Słyszałem tę historię w połowie lat 90. Z taką jednak różnicą, że na pytanie "Skąd przybywacie ..." padała odpowiedź "ze Swarzędza". Anegdotka z brodą.

tu jest jeszcze inna nazwa

http://autentyki.pl/ tu jest jeszcze inna nazwa i też autentyczna opowieść...
zamiast pegeeru może być ochotnicza straż pożarna http://www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/282678,Krazacy-elektron-Smolare... "Lata całe temu, do wiosek przyjeżdżały objazdowe teatry i występowały w remizach. Obecność obowiązkowa. Strażacy przed pójściem do teatru postanowili wypić na odwagę. Oczywiście spóźnili się na spektakl. Wchodzili, gdy padły ze sceny słowa " Skąd przybywacie błędni rycerze!" OSP OSINY!!! Odkrzyknęli hardo strażacy".

Najśmiejszniejsze, że w obu z dramatów brak tego zdania

Najśmiejszniejsze, że w obu z przytoczonych dramatów brak tego zdania. Można dodać iż p Bolesławiecki (przyp 6) zacytował pełny tutuł "Odprawy" etc i z budzącym zaufanie znawstwem opisał iż "W tym czasie grano już „Odprawę posłów Greckich”. Na scenę weszli trzej posłowie greccy, pięknie ubrani w szaty królewskie, a aktor doniosłym głosem zapytał:
- Skąd przybywacie?
- PGR Radogoszcz! - pełnym chórem odpowiedzieli przodownicy"
Ktoś pod wyraźnym wpływem Atrapy na szczęście dopisał na dole komentarz iż brak w sztuce takich słów. Można jeszcze dodać że w samej "Odprawie" w ogóle brak jest sceny w której posłowie rozmawiają z Priamem albo kimkolwiek innym, po nieudanej misji mówią jedynie między sobą "O nierządne królestwo i zginienia bliskie! Gdzie ani prawa ważą, ani sprawiedliwość Ma miejsca, ale wszytko złotem kupić trzeba." itd, tekst http://pl.wikisource.org/wiki/Odprawa_pos%C5%82%C3%B3w_greckich I skąd naraz aż "trzej posłowie greccy"? Jest ich tylko dwu: Odyseusz (zw z łac. Ulissesem) i Menelaos. Ci co powtarzają te autentyczne opowieści powinni to wpierw choćby przejrzeć.

Ano właśnie, rozpowiadacze

Ano właśnie, rozpowiadacze tej legendy mogliby chociaż łaskawie znaleźć sztukę, gdzie te słowa się pojawiają...

Obstawiałbym jakąś

Obstawiałbym jakąś deklamację/recytację "Konrada Wallenroda".

Jest tam takie coś:
Skąd wracali Litwini? Z nocnej wracali wycieczki.

rycerze

Rycerze byli z SKR Kopojno . Nie przywłaszczajcie sobie tej anegdoty.

W Gorlicach w tej anegdotce

W Gorlicach w tej anegdotce był "SKR Lipinki".

hm cos tu nie tak ja

hm cos tu nie tak ja slyszalem ta opowiesc z ust mojego ojca kiedy wrucil z tego hryy spektaklu SHR CELBOWO wies niedaleko Wladyslawowa

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design