Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

listy łańcuszki — niebezpieczne bakcyle umysłu czy niewinna zabawa?


Listy łańcuszki mogą być szkodliwe z rozmaitych powodów. Po pierwsze niektórzy mogą uwierzyć w nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez listy łańcuszki. Ostrzeżenia (np. przed wirusami) mogą wręcz wzbudzić e-panikę! Tymczasem z zasady nie powinno się wierzyć „faktom” podawanym do wierzenia w łańcuszkach. Sam fakt otrzymania wiadomości w ten sposób zmniejsza drastycznie prawdopodobieństwo jej prawdziwości. Patrząc z perspektywy „darwinowskiej”, walkę o „przeżycie” wygrywają te listy, które potrafią żerować na słabościach odbiorców, niekoniecznie te, który niosą prawdę.

Po drugie, po kilku latach obcowania z łańcuszkami odkryłem pewne dość zaskakujące acz bardzo konkretne niebezpieczeństwo związane z wiadomościami łańcuszkowymi. Otóż jeśli roześlesz dalej łańcuszek, stopka z Twoimi danymi osobowymi (imię, nazwisko, adres e-mail, nie daj Boże, numer telefonu) może powędrować dalej, aż w końcu stanie się nieodłączną częścią łańcuszka, a Ty zostaniesz uznany za osobę bezpośrednio związaną z łańcuszkiem (tak, tak, TY staniesz się bohaterem zmutowanego łańcuszka). Twoja skrzynka e-mailowa zostanie zapchana indagacjami od tysięcy osób, które otrzymały łańcuszek, a jeśli w nieszczęsnej stopce był Twój numer telefonu, wtedy... no cóż możesz pożegnać się z tym numerem, no chyba że podłączysz automatyczną sekretarkę („Jeśli dzwonisz w sprawie łańcuszka, nie mam z tym nic wspólnego, nic o nim nie wiem”).

Po trzecie, listy łańcuszki to śmieci, które zapychają Sieć, a przede wszystkim skrzynki pocztowe internautów. Być może znajomy, do którego chcesz wysłać łańcuszek wcale sobie nie życzy otrzymywać takich atrakcji, być może już tuzin razy widział taki list, być może będzie poirytowany — a nawet obrażony — że zasypujesz go śmieciami, zwłaszcza, jeśli są to kompletne głupstwa. Pod tym względem listy łańcuszki przypominają spam, czyli niezamawiane reklamówki zapychające nasze konta e-mailowe.

Oczywiście śmieszne byłoby zapędzanie się w inkwizytorskich działaniach. Wiele listów łańcuszków ma charakter czysto humorystyczny (np. parodie łańcuszków) i nic złego się nie stanie, jeśli będą krążyły sobie po sieci (do czasu aż ktoś nie potraktuje ich poważnie...)

łańcuszki

Łańcuszki mnie najczęściej wkurzają. Zwłaszcza te niosące groźbę.Jak można przyjacielowi tak źle życzyć wysyłając mu takie paskudztwo? Nawet jeśli sama treść czasem jest urocza, czy mądra? Otóż ja takie listy przed wysłaniem pozbawiam żądła, czyli tego polecenia - wyślij dalej, a czasem nawet poprawiam stylistycznie, czy dodaję coś od siebie. :)

Zdumiał mnie Narodowy Dzień Przyjaźni - narodowy?! :)

Szczera prawda

Dokładnie. Zwłaszcza wnerwiają mnie te dobre rady "pij więcej wody" "czytaj więcej książek" "Dzisiaj mamy wyższe budynki i szersze drogi, ale niższą wytrzymałość i węższe horyzonty" Poziom umysłowy większosci łańcuszków sprawia iż te nieliczne co zawierałyby może coś może godnego uwagi są narażone na potraktowanie jak reszta. Jak zauważył Filip "lepszy łańcuszek jest wypierany przez gorszy" (chyba to tak brzmi, vide http://portalwiedzy.onet.pl/56364,,,,greshama_kopernika_prawo,haslo.html). W dodatku treści niezbyt mądre ulegają dalszej dewaluacji (o ile jest to mozliwe).
PS "Narodowy" jest zapewne mechanicznie przeniesiony z angielskiego czy francuskiego i znaczyłby chyba tyle co "krajowy" "ogólnokrajowy" "ogólnopaństwowy". Ale kto ich tam wie, tych geniuszy komputerowych.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design