Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

tajemnicza cyfra w dowodzie


Cyfra na odwrocie dowodu osobistego oznacza liczbę osób o takim samym imieniu i nazwisku.

Dość rozpowszechniona jest pogłoska, jakoby cyfra na odwrocie dowodu osobistego, na dole na końcu drugiego rzędu oznaczała liczbę osób o takim samym imieniu i nazwisku, co właściciel dowodu. W internecie można znaleźć całkiem sporo odniesień do tego „faktu”. Najstarsze, jakie udało mi się wyszperać, pochodzi z listopada 2003 roku [1].

Rzecz jasna, nie jest to prawda. Omawiana cyfra to suma kontrolna wyliczana na podstawie danych dowodu osobistego [2], a zatem ma ona ma bardziej prozaiczne zastosowanie — służy do sprawdzania poprawności danych.

Nie jest to legenda miejska w ścisłym tego terminu znaczeniu, ale jest to przykład rozpowszechnionego „faktoidu”, błędnego przekonania. Takie faktoidy składają się na współczesny folklor.

przypisy

[1] wypowiedź internauty „Misiek” na Forum PCLab.pl w wątku Nazwiska, 25 listopada 2003, http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php?t13724.html data dostępu: 9 lipca 2010

[2] Suma lub cyfra kontrolna - cd. nowe paszporty, dowody osobiste i rejestracyjne, http://wipos.p.lodz.pl/zylla/ut/paszport.html, data dostępu: 9 lipca 2010

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design