Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

szczur w wózku


Szczur atakuje dziecko pozostawione przez matkę w wózku.

Ta legenda pojawiła się […] gdzieś po roku 93. A wiąże się z osławionymi już w legendach szczurami.

Otóż w każdej z tych historii pojawiała się matka, która miała coś do załatwienia w sklepie bądź aptece i zostawiała swoje dziecko w wózku na zewnątrz. Po powrocie okazywało się, że koło wózka znajdował się jakiś szczur czy szczury, a matka poprawiając kocyk, którym dziecko było przykryte odkrywała, że zostało ono przez owe szczury pogryzione. (W pesymistycznej wersji takie dziecko nie żyło). [1]

O podobną historię dopytywała się też pewna użytkowniczka serwisu pytamy.pl [2] (tam dodatkowo pojawia się motyw kratki kanalizacyjnej, na której stał wózek i z której wynurzył się gryzoń). Legendę o szczurze w wózku odnajdujemy też w archiwum Studenckiego Koła Naukowego Folkloroznawców (Uniwersytet Śląski):

Przed starą kamienicą pozostawiono w wózku dziecko. Tu gnieździły się szczury. Podczas nieobecności dorosłego, szczur wyczuł sytuację, wskoczył do wózku i zabrał się do gryzienia. Dziecko zaczęło krzyczeć. Kiedy nadbiegła matka, dziecko miało już pogryzioną rączkę. [3]

Nawiązanie do opowieści jest też zawarte w powieści Leeny Lander Niech rozpęta się burza:

Przeczytała kiedyś w jakiejś gazecie o niemowlęciu, które prawie zagryzł szczur. Dostał się do wózka i byłby je zjadł, gdyby ktoś go w porę nie zauważył. [4]

W sumie więc niewiele materiału, jest to jednak rzeczywiście legenda miejska, choć niezbyt popularna. Zwróćmy jeszcze uwagę na współczesny motyw zaniedbywania przez matkę dziecka podczas zakupów — por. legendę o porwaniu dziecka w centrum handlowym.

Dodajmy, że szczury mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. W 2006 roku w Chojnicach szczur zaatakował sześciomiesięczne niemowlę. [5]

podobne legendy

przypisy

[1] „SarcasticMiss”, mejl z 7 marca 2009

[2] Szczury mordercy?, pytanie internautki „falka” na portalu pytamy.pl, 10 stycznia 2008, http://pytamy.pl/question/szczury-mordercy/1, data dostępu: 9 marca 2009

[3] Nowa torba kursorska z sensacjami, „Teksty z Ulicy”, s. 54

[4] fragment książki pobrany z adresu http://terytoria.com.pl/userfiles/file/ksiazki_pdf/Leena_Lander-fragment.doc, data dostępu: 9 marca 2009

[5] „Gazeta Pomorska”, Szczur zaatakował niemowlę, 17 października 2006 http://media.wp.pl/kat,9921,wid,8554374,wiadomosc.html, data dostępu: 9 marca 2009

Szczur w wózku

Szczura w wózku nigdy nie widziałem, natomiast dwa razy mi się zdarzyło wypędzać szczury spod maski samochodu. Raz nawet uwiły sobie gniazdo i poprzegryzały wiązki przewodów. Jeśli mogą dostać się pod maskę auta, to może mogą też do wózka dziecięcego.

Pzdr, GM

Szczur w wózku

Opis dziecka ktoremu szczury odgryzly paluszki czytalam chyba w ksiazce "Cien Wiatru"
Moim zdaniem to niestety mozliwe gdyby szczury byly bardzo glodne

http://www.motofakty.pl/artyk

http://www.motofakty.pl/artykul/drzewiecki_zlapal_mysz.html
W samochodzie znaleziona została mysz.

makabreska

w wersji, którą ja słyszałam, od cioci, która najwyraźniej gustowała w makabrycznych wersjach, to było tak: matka zauważyła, że dziecko, śpiące w wózku, robi jakieś dziwne ruchy pod kocykiem. Kiedy podniosła kocyk zobaczyła szczury buszujące w rozpłatanym, wygryzionem do kości brzuchu dziecka, nieżyjącego a wyglądającego jakby spało.
Widać Wam bliscy oszczędzali makabrycznych przeżyć :)

z 7 lat temu Babcia

z 7 lat temu Babcia opowiedziała mi taką wersję tej historii
: matka niemowlęcia, znalazła gniazdo szczurze z małymi szczurami, zabiła te male szczury gdy w gnieździe nie było matki, później szczurzyca z zemsty zagryzła niemowlę podczas snu,

To jest o wiele starsza

To jest o wiele starsza opowieść. Ja ją słyszałem w dzieciństwie - we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku.

najsłynniejsze dziecko

najsłynniejsze dziecko zjedzone przez szczury jest chyba u Marqueza, w "Stu latach samotności";

Z podobnym motywem spotkalam

Z podobnym motywem spotkalam sie w jakies ksiazce z motywem Parku Jurajskiego. Jakies male krwiozercze dinozurki wydostaly sie z wyspy i zjadly twarz jakiegos niemowlaka.

najsłynniejsze dziecko

Owszem autor się zgadza , ale tam chodziło o mrówki

Prawda

Takie rzeczy dzieją się na prawde... w jednej z brytyjskich gazet w 2005 była opisana historia jak to niemowle zostało zmasakrowane przez szczury podczas gdy rodzice pili...

szczur pogryzł niemowlę

"Przed starą kamienicą pozostawiono w wózku dziecko. Tu gnieździły się szczury. Podczas nieobecności dorosłego, szczur wyczuł sytuację, wskoczył do wózka i zabrał się do gryzienia. Dziecko zaczęło krzyczeć. Kiedy nadbiegła matka dziecko miało już pogryzioną rączkę".

Tekst pochodzi ze zbioru: Teksty z ulicy. Zeszyt folklorystyczny 1 pod red. Dionizjusza Czubali i Marianny Czubaliny, Katowice rok 1995.

Podobny motyw jest w "Roku

Podobny motyw jest w "Roku 1984" Orwella. Tam nadmiernie rozplenione szczury mają ponoć atakować każde dziecko pozostawione bez opieki.

odgryziony paluszek

Moja mama pracuje w przychodni jako pielęgniarka pediatryczna. Ostatnio na szczepienie rodzice przynieśli czteromiesięczną dziewczynkę bez małego paluszka u rączki.
Ich domowy szczurzyca weszła do łóżeczka dziecka i odgryzła jej paluszek. Nie wiadomo co jeszcze by jej odgryzła gdyby nie przybiegła matka zaalarmowana płaczem...
Jak widać szczury naprawdę mogą zaatakować niemowlę.

Zetknęłam się z

Zetknęłam się z rustykalną wersją tej opowieści, możemy mówic więc raczej o legendzie wiejskiej niż miejskiej ;) Sam szkielet historii jest dośc zbliżony, szczegóły jednak dopasowane do realiów. Rzecz działa się w bliżej nieokreślonej wiosce w okolicach Olsztyna. Otóż pewna matka wyszła na spacer ze swoim dzieciątkiem w wieku niemowlęcym na pole. Zostawiła na chwilę wózek i gdzieś poszła (nie wiem, poorac trochę?) Kiedy wróciła zastała same buciki. Najciekawsze, że podłego czynu pożarcia bobaska dopuściły się nie szczury lecz świnia! Dowiedziałam się tego przy okazji rozważań dot. opcji ponapijania się świńskiej krwi. Indżoj!

Dzięki za ten piękny

Dzięki za ten piękny wariant!

atak szczurów

a, rzeczywiście, link do

a, rzeczywiście, link do oryginalnego artykułu: http://www.guardian-series.co.uk/news/8315898.WALTHAMSTOW___Rat_attack__...

Atak szczura w RPA

Tak jak w temacie. Kilka artykułów opowiadających o tym samym przypadku ataku szczura. Jest dołączone nawet zdjęcie!

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-rpa-nasilaja-sie-ataki-gryzoni-ludzi

http://tg24.pl/index.php?a=4783

http://www.fakt.pl/Szczur-gigant-zagryzl-dziecko-,artykuly,105776,1.html

Słyszałam tę historię

Słyszałam tę historię mniej więcej właśnie w roku 93-95. pamiętam że opowiedziała mi ją koleżanka z klasy i że strasznie się bałam dlatego dobrze ją zapamiętałam, miałam wtedy jakieś 8-10 lat. Historia w jej wersji była taka, że matka zostawiła dziecko w wózku i weszła do sklepu, dziecko zaczęło strasznie płakać ale matka widziała wózek z okna sklepu i stwierdziła że krzywda się dziecku nie dzieje, więc nic się nie stanie jak dokończy zakupy a dziecko trochę popłacze. Kiedy wyszła ze sklepu dziecko wyglądało jakby spało ale pod kocykiem ruszało nóżkami. Niestety kiedy podniosła ten kocyk okazało się że to nie nóżki a szczur który zdążył już zjeść dziecku brzuszek.
Makabryczne. Nie wiem jakim cudem kocyk nie był zakrwawiony ;) wtedy bardzo mnie ta historia przeraziła, tym bardziej że brałam ją za zaistniałą.

Szczur

Moja babcia opowiadała tą historię jako prawdziwą, z tym że działa się za wojny, a dziecko było pozostawione w mieszkaniu z którego zabrano jego rodziców. Kiedy sąsiedzi odważyli się wejść do mieszkania, 3 miesięczne niemowle było ciężko pogryzione i wkrótce zmarło.

Moja mama wielokrotnie straszyła nas szczurami w stodole, żebyśmy sami do niej nie wchodzili, bo szczury atakują małe dzieci.

przeczytaj tak było

wrzesień 2011 moje roczne dziecko śpi ,zostawiam pod drzewem w cieniu.koło kojca od psa.Idę nie daleko zamknąć bramę .Zaczyna ujadać pies co mu się stało nikogo nie ma pewnie znowu gdzieś kot.
Wózek stoi tyłem do mnie.Moje dziecko umie spać w hałasie,do szczekania psa jest przyzwyczajone .Spokojnie wracam do dziecka rozglądając się co temu psu odbiło.Za kojcem stoi szopa na drzewo,drzwi otwarte dla przeciągu ,by schło .Coś ucieka między drzewo w szopie i ja bym powiedziała ...że to warczało...z szopy na mnie.Na pewno było i wydawało dźwięk.Mąż mówił o kunie więc skojarzyłam z nią.Wzięłam dziecko i uciekłam do domu.Dziecko było samo 3-4 min!!Na swoim placu.Mąż rozsypał trutkę na szczury.2 październik sąsiad pokazuje mi w polach przy rurze z kanalizacji zdechłe szczury około 6 szt. są duże jak 3/4 kota czarne grzbiety.Co gdybym do tego wózka przyszłam trochę później.Zamykając piaskownicę dziecku wrzesień ,już dość szybko robi się ciemno,coś tam było nie bało się siedziało 1m.dalej pod ławką.Koty się łaszą i są jasne.Szczury się nas nie boją,za to psa tak.Jak to mówią nie lekceważ wroga.

Pojawia się u Mario Vargasa Llosy

Jedna z audycji radiowych, które pojawiają się w 'Ciotce Julii i Skrybie' Llosy dotyczy właśnie szczurów i niemowlęcia. Akcja działa się nad Amazonką w prymitywnej osadzie. Starszy brat wyszedł na chwilę, zostawiając młodszą siostrę, którą miał się opiekować, samą w łóżku. Gdy wrócił dziewczynka była zagryziona na śmierć przez ogromne szczury, których pełno było w okolicy. Pisarz przewrotnie podaje to jako powód późniejszej obsesji bohatera, potentata imperium dezynsekcyjnego i deratyzacyjnego :) W tym przypadku pure fiction, ale kto wie czym inspirowane? Tak czy siak iberoamerykańska literatura z tym problemem też się spotkała ;p

szczur w wózku

Baby Died From Rat Bites, Coroner Says:
cause of death was "exsanguination (blood loss) due to destruction of soft tissue secondary to murine (rodent) activity."

Read more: http://www.wdsu.com/news/20145677/detail.html#ixzz1pB62MhR4

http://www.wdsu.com/r/20145677/detail.html
To była taka słynna sprawa- raczej prawdziwa, bo są nazwiska rodziców i dziecka, zdjęcia.

I jeszcze w programie pt.:Dr G: America's Most Shocking Cases Clips: Infant Autopsy -było podejrzenie, że dziecko zmarło z powodu utraty krwi po pogryzieniu przez szczury, ale okazało się, że dziecko zmarło z innej przyczyny i szczury pogryzły zwłoki.

w 99 gdy mój młodszy brat

w 99 gdy mój młodszy brat był w szpitalu, to na oddziale było niemowle pogryzione przez szczury, które wydostały sie z klatki. Sytuacja jest prawdziwa, potwierdziła to matka i ordynator.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design