Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

zemsta za zdradę


metryczka
okres aktywności: 
wrzesień 2008
łowca: 
Maq
popularność
e-mail: 
2
USENET: 
36
WWW: 
164

Ni to spam, ni to łańcuszek, ni to naciąganie naiwnych... — chodzi o rozsyłany przez internautów odnośnik prowadzący do strony stworzonej przez niejakiego „Tomka” dla zemsta na niewiernej „Oli” („Moja dziewczyna mnie zdradziła, a to moja zemsta!”, linku do strony nie podaje, żeby nie robić „Tomkowi” reklamy). Na stronie umieszczono zdjęcia młodej kobiety (niby tej „Oli”). Perfidnie sprytny chwyt polega na tym, że strona zawiera link do niej samej ze specjalnym kodem — ciekawscy, którzy roześlą taki link w odpowiedniej liczbie zobaczą bardziej „rozebrane” zdjęcia „Oli”.

Cała historyjka to humbug, zemsta na „Oli” jest po prostu klonem amerykańskiej strony (z „Julią” w roli głównej). Autor polskiej wersji językowej nie pofatygował się nawet zmienić obrazków.

Po co to wszystko? Ano po to, żeby od naiwniaków wyciągnąć parę groszy. Otóż na stronie „mściciela” znajduje się odnośnik kierujący do testów na inteligencję albo „na osobowość”. Po przeklikaniu testu okazuje się, że aby zobaczyć wynik, należy wysłać SMS-a. Drobnym druczkiem podano cenę: 23,18 zł!

Zaryzykuję hipotezę, że same gołe baby nie dałyby efekty, dopiero wątła bo wątła, ale zawsze, fabułka o zemście przyniosła sukces spamerom. Jest w człowieku jakaś słabość do opowiadania i słuchania historii (najlepiej to widać w rozlicznych legendach miejskich).

Podobne...

Na podobnej (choc nie do konca) zasadzie funkcjonuje strona www.prawiczek25.pl . Nie znam jedynie zagranicznych odpowiednikow tej strony...

Inna kwota

W usługach tego typu jak testy na IQ, "oblicz datę śmierci", "wypełnij test, a powiemy Ci co robisz źle [o biznesie]", "schudnij", ogólnie w testach ostatnio agresywnie reklamowanych w googlach, perfidia sięga dalej. 23 zł jest za pierwszego SMSa ale w regulaminie czytamy, że trzeba wysłać dwa SMSy na sumę 46 zł. Nieuczciwość oferentów jest tak wielka, że nigdzie w sposób jawny nie podają ceny usługi tylko numer, na który trzeba wysłać wiadomość (nie wspominają też o konieczności wysłania kolejnej). Dopiero poszperanie na stronie ujawnia mechanizm oszustwa i żerowania na ludzkiej ciekawości wyniku testu.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design