Podsłuchujemy internetowy głuchy telefon: listy łańcuszki, miejskie legendy, pogłoski, mistyfikacje, faktoidy, owcze pędy i koty w butelkach.

otrzymałem łańcuszek — co robić?


 1. Prześlij łańcuszek do mnie — na adres chains@atrapa.net. Napisz, kiedy otrzymałeś łańcuszek.
 2. Raczej nie rozsyłaj łańcuszków — większość z nich to bzdury, po co rozprzestrzeniać banialuki? Lepiej chyba uniknąć „sławy” szerzyciela niesprawdzonych wieści.
 3. Nie wysyłaj łańcuszków na grupy, listy i fora dyskusyjne. Jeśli wyślesz śmieci do znajomych, może ci to wybaczą, jeśli zasypiesz nimi grupę, listę czy forum dyskusyjne, spodziewaj się najgorszych inwektyw. Dla wielu internautów rozsyłanie listów łańcuszków jest przewinieniem równie karygodnym jak spam.
 4. Większość apeli o pomoc w postaci listów łańcuszków to głupie żarty, fałszywki lub wręcz oszustwa. Nie daj się nabrać, pamiętaj, że zasypując Sieć niepotwierdzonymi apelami, stępiasz wrażliwość na rzeczywistą krzywdę. Jeśli decydujesz się rozsyłać dalej apel o pomoc, koniecznie szukaj wcześniej potwierdzenia. Korzystaj z wyszukiwarki by dowiedzieć się czegoś więcej o łańcuszku.
 5. Uwaga: apele o krew (ale o krew, nie o pieniądze) bywają z rzadka autentyczne, jeśli pochodzą z Polski i nie zawierają typowych znaków rozpoznawczych fałszywek (takich jak brak adresu kontaktowego, schematy typu „firma X płaci choremu dziecku Y centów za każdego rozesłanego e-maila”). Jednak nawet jeśli apel jest autentyczny, to i tak najczęściej jest przedawniony. Jeśli w środku e-maila nie ma daty, taki łańcuszek może krążyć przez lata w sieci.
 6. Ostrzeżenia o wirusach koniecznie weryfikuj na stronach producentów oprogramowania antywirusowego, np. na stronach Symanteca lub na stronach firmy MKS. Pamiętaj, że prawie wszystkie takie ostrzeżenia-łańcuszki to fałszywki.
 7. Jeśli już rozsyłasz łańcuszek (z którym nie masz nic wspólnego, ot, jesteś tylko kolejnym ogniwem), nie dołączaj stopki ze swoimi danymi osobowymi (imieniem, nazwiskiem, adresem e-mail, numerem telefonu). Ostrzegam, że taka stopka może powędrować dalej, aż w końcu stanie się nieodłączną częścią łańcuszka, a Ty zostaniesz uznany za osobę bezpośrednio związaną z łańcuszkiem (tak, tak, TY staniesz się bohaterem zmutowanego łańcuszka). Twoja skrzynka e-mailowa zostanie zapchana indagacjami od tysięcy osób, które otrzymały łańcuszek, a jeśli w nieszczęsnej stopce był Twój numer telefonu, wtedy... no cóż możesz pożegnać się z tym numerem, no chyba że podłączysz automatyczną sekretarkę („Jeśli dzwonisz w sprawie łańcuszka, nie mam z tym nic wspólnego, nic o nim nie wiem”).

Łancuszek

S.:Proszę , uważnie przeczytaj ten list to nie są żarty ! Ten list przeszedł już Polskę ,aż 200 razy . Ludzie którzy nie przeczytali listu a dostali lub przerwali spotkało wielkie nie szczęście . Chcesz dowodu ? Maria Maibal nie przeczytała listu została pozbawiona życia chociaż była niewinna. Janek Sztoch przerwał czytanie listu w ciągu czterech dni zmarł na dotąd niewyjaśnioną chorobę ! Starczy dowodów -teraz wczytaj się w list- . Dawno temu żyła rodzina mająca kupę kasy ! Pewnego dnia ojciec dostał wiadomość o nowej pracy w Malborku.Pomyślnie wyprowadzili się z Polski do obcego miasta.Po wynajęciu mieszkania matka coś podejrzewała ,ponieważ dostali dom za free.A właściciel zmarł na zawał serca chociaż na nic nie był chory sąsiedzi mówili ,że ten dom straszy ! Na noc rodzice ucałowali dzieci na dobranoc.Matka wstała rano powitać dzieci w nowym domu . Odkryła pościel ,a w niej same prochy i list ,,Ha ha ha ... Było tu nie mieszkać zły pech ,Duch'' mamo ratuj ! '' .Już 20 lat dzieci nadal są szukane przez najlepszych detektywów.Rodzice po tej sytuacji wyprowadzili się do Polski zmarli na sen ,w którym śniły im się ich dzieci i duch zarzynające ich małe główki. Masz 24godz na rozesłanie twego do 5 osób inaczej pech przejdzie na ciebie kto wie może to też będzie twoja historia (ale żebyś nie miał/miała pecha roześlij to do tych osób błagam ! )? Wysłałam do do ciebie ponieważ każdy powinien mieć chociaż odrobinę szczęścia Sorry, że to rozsyłam, ale są na to dowody...

.Pomyślnie wyprowadzili

.Pomyślnie wyprowadzili się z Polski, ta.. ale malbotk jest w polsce, tu mieszkam
zmarli na sen, tak? ja często na to "choruję" a jakoś wciąż żyję

Proszę , uważnie

Proszę , uważnie przeczytaj ten list to nie są żarty ! Ten list przeszedł już Polskę ,aż 200 razy . Ludzie którzy nie przeczytali listu a dostali lub przerwali spotkało wielkie nie szczęście . Chcesz dowodu ? Maria Maibal nie przeczytała listu została pozbawiona życia chociaż była niewinna. Janek Sztoch przerwał czytanie listu w ciągu czterech dni zmarł na dotąd niewyjaśnioną chorobę ! Starczy dowodów -teraz wczytaj się w list- . Dawno temu żyła rodzina mająca kupę kasy ! Pewnego dnia ojciec dostał wiadomość o nowej pracy w Malborku.Pomyślnie wyprowadzili się z Polski do obcego miasta.Po wynajęciu mieszkania matka coś podejrzewała ,ponieważ dostali dom za free.A właściciel zmarł na zawał serca chociaż na nic nie był chory sąsiedzi mówili ,że ten dom straszy ! Na noc rodzice ucałowali dzieci na dobranoc.Matka wstała rano powitać dzieci w nowym domu . Odkryła pościel ,a w niej same prochy i list ,,Ha ha ha ... Było tu nie mieszkać zły pech ,Duch'' mamo ratuj ! '' .Już 20 lat dzieci nadal są szukane przez najlepszych detektywów.Rodzice po tej sytuacji wyprowadzili się do Polski zmarli na sen ,w którym śniły im się ich dzieci i duch zarzynające ich małe główki.
Masz 24godz na rozesłanie twego do 5 osób inaczej pech przejdzie na ciebie kto wie może to też będzie twoja historia (ale żebyś nie miał/miała pecha roześlij to do tych osób błagam ! )?
Wysłałam do do ciebie ponieważ każdy powinien mieć chociaż odrobinę szczęścia

Aniolek tak na wszelki wypadek

( Łancuszek )

Anioł Stróż potrafi naprawdę wiele, a najlepsze jest to, że te małe
stworzenia rzeczywiście istnieją i mają w sobie ogromną moc, radość i są
przy Tobie, kiedy ich potrzebujesz!
Czasami po prostu warto powiedzieć im dziękuję! Anioł nie popełnia błędów!
Dlatego posłano anioła także do Ciebie.
Ty musisz wysłać go do 8 osób, w tym do mnie. Po 8 minutach, otrzymasz To
coś, na co czekasz!
Uwierz!
Miłego dnia
Twoje 8 minut zaczyna się teraz .

Chyba już można

Chyba już można zweryfikować ten łańcuszek jako prawdziwy. Dziś właśnie otrzymałem dokładnie w tej postaci emaila, którego powieliło co najmniej 10 osób. Co najgorsze takie właśnie listy, krążą po skrzynkach elektronicznych polskich banków. Masakra.

Opcje wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zapisz ustawienia" by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w klikalne odnośniki.
 • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Wulgaryzmy są wygwiazdkowywane.

Więcej informacji na temat formatowania

design by Stainless Design